Szanowni Rodzice, sympatycy przedszkola oraz wszystkie
osoby o otwartych sercach
Przedszkole należy do Stowarzyszenia "RAZEM NA SZYBIKU",
które umożliwia przekazywanie 1% z Państwa podatków
na rzecz dzieci z naszego przedszkola.
KRS 0000393290
Cel szczegółowy - EDUKACJA Publiczne Przedszkole nr 2
w Wodzisławiu Śląskim.
W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy za każdą przekazaną kwotę.
Plan daltoński to system nauczania, który stosowany jest w wielu szkołach i przedszkolach od ponad stu lat. Polega on na oparciu procesu edukacyjnego na czterech filarach: wolności, samodzielności, współpracy i refleksji.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego wskazuje cel wychowania przedszkolnego, zadania profilaktyczno-wychowawcze przedszkola, oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej i innej formie wychowania przedszkolnego, zwanych dalej „przedszkolami”, oraz efekty realizacji zadań w postaci celów osiąganych przez dzieci na zakończenie wychowania przedszkolnego.
Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.
Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym nie dotyczy:
ROCZNY PLAN PRACY
DYDAKTYCZNO-OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZY
NA ROK 2021/2022
W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 2 W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM
Roczny plan pracy powstał w oparciu o:
1. Statut przedszkola.
2. Wnioski z nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2017/2018.
3. Priorytety z koncepcji pracy przedszkola.
4. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016r. poz. 1943 ze zm.).
5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017r. poz. 1591).
6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły (Dz.U. z 2017r. poz. 356).
7. Oczekiwania rodziców wobec przedszkola.
8. Podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2020.
Plan zatwierdzony uchwałą nr
na Radzie Pedagogicznej w dniu
Wnioski dyrektora ze sprawowanego nadzoru w roku szkolnym 2017/2018:
1.Wszystkie zajęcia były przeprowadzone zgodnie z ich celami oraz założeniami pedagogicznymi.
2. Nauczyciele wykorzystali racjonalnie czas zajęć.
3. Dzieci uczące się w grupie przestrzegały zasad pracy zespołowej wprowadzonych przez nauczyciela.
4. Przedszkole utrzymuje wysoki poziom edukacji przedszkolnej.
5. Priorytety z koncepcji pracy przedszkola na rok szkolny 2017/2018 zostały w pełni zrealizowane.
6. Rodzice chętnie brali udział w badaniach ewaluacyjnych.
Rekomendacje
W następnym roku szkolnym należy:
1. W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w roku szkolnym 2018/2020 należy uwzględnić nową podstawę prawną.
2. Konieczność współpracy nauczycieli, wychowawców grup i specjalistów w zakresie wspierania dziecka i udzielania mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej także w trakcie bieżącej pracy oraz dostosowania sposobów i metod pracy do możliwości psychofizycznych dziecka.
3. Podczas obserwacji zajęć w ramach nadzoru pedagogicznego zwracać uwagę na realizację zajęć zgodnie z obowiązującą podstawą programową.
4. Na bieżąco analizować dokumentację przedszkolną świadczącą o stopniu realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jej zgodność z planami złożonymi przez nauczycieli w miesięcznych planach.
5. Nadal pracować nad wdrażaniem dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu, w czasie wycieczek i licznych spacerów oraz w czasie uroczystości przedszkolnych – bezpieczeństwo jest najważniejsze.
6. Wszyscy nauczyciele powinni realizować ww. koncepcję pracy przedszkola w zakresie każdego dziecka.
7. Kontynuować stosowanie aktywnych metod pracy oraz zajęć rozwijających sprawność ruchową i samodzielność.
8. Utrzymać wysoki poziom edukacji przedszkolnej.
9. Zwiększyć zainteresowanie rodziców współpracą z logopedą.
Priorytety wynikające z koncepcji pracy przedszkola – kierunki planowanych zmian:
1. Wzbogacenie zakresu stosowania metod aktywizujących i zajęć z TRP.
2. Doskonalenie nauczycieli w celu zdobywania przez nich umiejętności w zakresie wspomagania kształcenia kompetencji kluczowych w placówce.
3. Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w procesie kształtowania postaw patriotycznych oraz poczucia przynależności narodowej.
4. Kontynuacja realizacji miejskiego programu edukacji regionalnej „Mała ojczyzna”.
5. Bezpieczne i efektywne promowanie przedszkola poprzez stronę internetową i profil w serwisie Facebook. Wykorzystywanie technik informatycznych podczas zajęć, kształtowanie kompetencji intelektualnych i zawodowych.
6. Wspomaganie w kształtowaniu kompetencji kluczowych dzieci w wieku przedszkolnym.
Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2020:
1. Profilaktyka uzależnień.
2. Wychowanie do wartości.
3. Kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Rozwój doradztwa zawodowego.
4. Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.
5. Rozwijanie kompetencji cyfrowych, matematycznych, kreatywności oraz przedsiębiorczości.
1. Działalność opiekuńcza, wychowawcza i dydaktyczna przedszkola
|
Zadanie |
Sposób realizacji |
Termin |
Osoby odpowiedzialne |
1.
|
Poznanie środowiska wychowawczego każdego dziecka oraz jego indywidualnego rozwoju celem jednokierunkowości oddziaływań domu i przedszkola |
1. Obserwacja dzieci w czasie spontanicznych zabaw i podczas zabaw organizowanych z całą grupą 2. Ogólne zebranie z rodzicami – przedstawienie koncepcji pracy przedszkola, statutu przedszkola, podstawy programowej, działalności opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznej 4. Prowadzenie kart diagnozy dziecka do podjęcia nauki w szkole – dzieci 6 letnie 5. Przekazanie rodzicom informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole 6. Oddziaływanie na rodziców poprzez: - tablice informacyjne, - stronę internetową, - zajęcia otwarte, - zebrania z rodzicami, - konsultacje indywidualne, 7. Współpraca z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną: konsultacje z psychologiem, pedagogiem i logopedą. 8. Zajęcia logopedyczne: - przeprowadzenie badań przesiewowych - prowadzenie zajęć indywidualnych |
cały rok
sierpień 2020
cały rok
cały rok
30 kwiecień 2020
cały rok
cały rok
październik 2020 cały rok |
nauczyciele
dyrektor, nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele 6 - latków
nauczyciele 6 - latków
nauczyciele
dyrektor, nauczyciele
logopeda |
2. |
Tworzenie warunków do realizacji podstawy programowej. |
1. Ustalenie zestawu programów na rok 2020/2020, zaopiniowane przez Radę Pedagogiczną. 2. Weryfikacja ramowych rozkładów dnia w kontekście proporcji zagospodarowania czasu, uwzględnienie w szczególności: - zajęć i zabaw dowolnych - aktywności na powietrzu - zajęć dydaktycznych - czasu przeznaczonego do dyspozycji nauczyciela |
30 sierpnia 2020
30 sierpnia 2020 |
dyrektor, nauczyciele
dyrektor, nauczyciele |
3. |
Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci. |
1. Organizowanie działań sprzyjających zdrowiu fizycznemu i psychicznemu poprzez: - prowadzenie ćwiczeń metodami twórczymi, - prowadzenie ćwiczeń gimnastycznych i zabaw przy dźwiękach muzyki, - organizowanie spacerów i wycieczek w połączeniu z formami ruchu na świeżym powietrzu, 2. Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej: wykonanie i stosowanie atrakcyjnych rekwizytów, różnorodność i innowacyjność stosowanych form i metod pracy z dziećmi 3. Zorganizowanie projektów promujących sprawność fizyczną - udział w olimpiadzie sportowej |
cały rok
cały rok
wrzesień 2020 czerwiec 2020 |
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele nauczyciele |
4. |
Kreowanie postaw zapewniających dziecku bezpieczeństwo |
1. Zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa poprzez: - zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa i higieny obowiązującymi w przedszkolu, - przestrzeganie regulaminu dotyczącego zachowania bezpieczeństwa w salach przedszkola (kodeks przedszkolaka), - prowadzenie zajęć uświadamiających dzieciom, jak należy dbać o zdrowie, higienę i bezpieczeństwo w domu, przedszkolu, środowisku - przeprowadzenie próbnej ewakuacji dzieci i pracowników przedszkola z udziałem OSP Turzyczka 2. Uświadamianie dzieci w zakresie istniejących zagrożeń poprzez pokazywanie skutków negatywnych zachowań i bezpośrednią obserwację oraz organizowanie zajęć poglądowych z zakresu: - unikania zabaw w niebezpiecznych miejscach, - unikania kontaktów z nieznajomymi, - zachowania ostrożności wobec nieznanych roślin i zwierząt, - zapoznania ze sposobem zachowania podczas pożaru, - udzielania pierwszej pomocy – postępowania w wypadkach urazów, omdleń, oparzeń (zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w warunkach nieobecności osób dorosłych) - Światowy dzień Pierwszej pomocy – zorganizowanie spotkania z ratownikiem medycznym, - zorganizowanie spotkania z farmaceutą 3. Kształtowanie nawyków w zakresie dbałości dzieci o własne bezpieczeństwo: - zaplanowanie w planach miesięcznych różnorodnych form zajęć z dziećmi propagujących zdrowie i bezpieczeństwo, - wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpiecznego korzystania z terenu podwórka przedszkolnego |
cały rok
cały rok
cały rok
wrzesień 2019 wrzesień 2019 |
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele 5/6latków |
5. |
Tworzenie warunków do rozwoju samodzielności dzieci |
1. Przygotowanie w salach kącików zainteresowań: - przyrodniczego, - plastycznego, - teatralnego - konstrukcyjnego, - matematycznego, - czytelniczego 2. Podczas realizacji tematów kompleksowych – organizacja kącików do zabaw tematycznych (o ile tematyka na to pozwala) oraz tematycznych wystaw książek – zmieniać w zależności od realizowanej tematyki 3. Inspirowanie dzieci do zabaw tematycznych i konstrukcyjnych odpowiednio do sytuacji okolicznościowych lub realizowanych tematów kompleksowych – realizacja konkretnych celów pedagogicznych – odnotowywanie w dzienniku (kształtowanie czynności samoobsługowych dzieci: dyżury itp.) 4. Tworzenie warunków i inspirowanie dzieci do przygotowania programu do V Wodzisławskiego Festiwalu Kreatywności |
cały rok
cały rok
cały rok
wrzesień, październik, listopad 2020 |
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele |
6. |
Rozwijanie inteligencji językowej poprzez różne formy obcowania z literaturą |
1. Kontynuowanie w każdej grupie zwyczaju opowiadania bajek, baśni, recytowania wierszy 2. Umożliwienie dzieciom kontaktu ze sztuką teatralną poprzez: - organizowanie na terenie przedszkola spektakli teatralnych (profesjonalni aktorzy) - oglądanie przedstawień w WCK 3. Stwarzanie warunków do tworzenia własnych opowiadań i przedstawień teatralnych 4. Współpraca z MiPBP w Wodzisławiu Śląskim |
cały rok
cały rok
cały rok
cały rok |
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele |
7. |
Wyrabianie kompetencji matematycznych i przyrodniczych u dzieci, przygotowanie do uczenia się matematyki i przyrody |
1.Organizowanie zabaw ruchowych i muzycznych w połączeniu z pojęciami z zakresu matematyki. 2.Organizowanie zajęć plastycznych , których wyjściem do działań jest symbol graficzny. 3. Organizowanie ćwiczeń i zabaw w oparciu o znajomość własnego ciała. 4. Nabywanie umiejętności konstrukcyjnych z wykorzystaniem różnych kształtów i figur geometrycznych 5. Udział dzieci w międzyprzedszkolnym konkursie matematycznym „Bystrzaki” 6. Prowadzenie zajęć edukacyjnych z elementami kodowania. 7. „Świat roślin i zwierząt w różnych porach roku”: - oglądanie ilustracji, plansz, atlasów - słuchanie opowiadań, wierszy - oglądanie prezentacji multimedialnych - spacery, wycieczki - zabawy badawcze 8. Obchody Dnia Ziemi – akcja sprzątania świata.
9. Prowadzenie hodowli i obserwacji w kąciku przyrody i w ogrodzie (sadzenie roślin, wysiew nasion) |
cały rok
cały rok
cały rok
cały rok
kwiecień 2020
cały rok
cały rok
cały rok
kwiecień 2020
cały rok |
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele |
8. |
Rozwijanie kompetencji porozumiewania się w języku ojczystym |
1. Wzbogacanie słownictwa, poprawności gramatycznej, organizowanie sytuacji sprzyjających poszukiwaniu, gromadzeniu i przetwarzaniu informacji 2. Udział w konkursach recytatorskich 3. Wzbogacanie zajęć poprzez wiersze, opowiadania, baśnie, bajki, zagadki słowne, rebusy 4. Realizacja programu nauki czytania dla dzieci 6-letnich „Zabawy literkami” |
cały rok
marzec, kwiecień 2020 cały rok cały rok
cały rok |
nauczyciele
nauczyciele nauczyciele nauczyciele
nauczyciele dzieci 6-letnich |
9. |
Rozwijanie kompetencji porozumiewania się w języku obcym |
1. Wykorzystywanie elementów języka angielskiego podczas zajęć i sytuacji przedszkolnych. 2. Nauka zwrotów, wyrazów, wierszyków i piosenek w języku obcym. 3. Rozwijanie świadomości różnorodności kulturowej. 4. Rozbudzanie zainteresowania językiem obcym 5. Poznanie tradycji i zwyczajów innego kraju (Halloween, Christmas, Easter) 6. Rozwijanie motywacji do nauki języka angielskiego 7. Udział w konkursie piosenki angielskiej „Let’s sing” |
cały rok
cały rok
cały rok cały rok cały rok
cały rok kwiecień 2020 |
Sanecznik,
Sanecznik,
Sanecznik, Sanecznik, Sanecznik,
Sanecznik Sanecznik |
10. |
Rozwijanie kompetencji informatycznych |
1. Wdrażanie dzieci do wykorzystywania technologii społeczeństwa informacyjnego (TSI) 3. Wykorzystywanie projektora i innych urządzeń do prezentacji multimedialnych 4. Rozróżnianie przez dzieci elementów rzeczywistych od wirtualnych podczas zajęć 5. Stosowanie technologii informacyjnych w celu promocji placówki oraz jako narzędzia komunikacji z rodzicami 6. Ochrona Danych Osobowych zgodnie z ustawą RODO |
cały rok
cały rok cały rok
cały rok
cały rok |
nauczyciele
nauczyciele nauczyciele
nauczyciele
dyrektor, nauczyciele |
11. |
Rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich |
1. „Kodeks przedszkolaka” – tworzenie i respektowanie zasad zabawy i współpracy w grupie 2. „Moja mała ojczyzna” – udział w projekcie, poznanie historii i zabytków Wodzisławia Śląskiego 3. Patriotyzm dla najmłodszych – zajęcia muzealne (Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim) 4. Założenie kącików patriotycznych, znajomość symboli narodowych. 5. Zorganizowanie w kąciku książki wystawy literatury patriotycznej (albumy o Polsce, legendy). 6. „Podróże małe i duże po Polsce” – prezentacja multimedialna najciekawszych zakątków naszej ojczyzny (albumy, filmy udostępnione przez rodziców). 7. „Moja rodzina, moje korzenne” – realizacja tematów wspólnie z najbliższymi członkami rodziny. 8. „Zabawy naszych babć i dziadków – spotkanie z naszymi babciami i dziadkami”. 9. „Koncert pieśni ” – słuchanie pieśni patriotycznych. |
cały rok
wrzesień-maj
dwa razy w roku
listopad/ maj
czerwiec
maj/grudzień
styczeń/luty
marzec |
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele 5-6 latków nauczyciele nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele |
12. |
Rozwijanie umiejętności uczenia się |
|
|
|
13. |
Rozwijanie kompetencji przedsiębiorczości i inicjatywności |
1. Prowadzenie zajęć rozwijających kreatywność z wykorzystaniem metod TRP. 2. Wybór dzieci do zespołu kreatywnego. 3. Udział dzieci w V Wodzisławskim Festiwalu Kreatywności. 4. „Ciekawi ludzie” – spotkania z przedstawicielami różnych zawodów (aptekarz, górnik, ratownik medyczny, fryzjer, stolarz) 5. Wyjazd do Wodzisławskiego Centrum Nauki. 6. Wyjście do sklepu (poznanie monet i banknotów). 7. Planowanie dnia – organizacja czasu wolnego. |
. cały rok
wrzesień październik
wybrane miesiące
cały rok |
Nauczyciele
Tumułka, Sanecznik Tumułka, Sanecznik
Nauczyciele nauczyciele 5-6 latków
nauczyciele |
|
|
|
|
|
2. Procesy zachodzące w przedszkolu
|
Zadanie |
Sposób realizacji |
Termin |
Osoby odpowiedzialne |
1. |
Realizacja zadań i działań ujętych w koncepcji pracy przedszkola oraz w strategii rozwoju PP2 w Wodzisławiu Śląskim |
Analizowanie i modyfikowanie działań w razie potrzeb |
cały rok |
dyrektor, nauczyciele, rodzice |
2. |
Zaspokajanie potrzeb i możliwości dzieci zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz możliwościami dzieci |
Wszystkie obszary działalności edukacyjnej przedszkola są realizowane poprzez: - zabawy swobodne dzieci i z udziałem nauczycielki w sali i w ogrodzie przedszkolnym, - zajęcia organizowane przez nauczycielkę, - spacery i wycieczki, - czynności opiekuńcze, - czynności samoobsługowe i organizacyjne |
cały rok |
nauczyciele |
3. |
Przestrzeganie proporcji zagospodarowania czasu pobytu dziecka w przedszkolu zgodnie z podstawą programową |
Dokonywanie czytelnych zapisów w dzienniku zajęć przedszkola obrazujących pracę z dziećmi. Monitorowanie realizacji podstawy programowej. |
cały rok |
dyrektor, nauczyciele |
4. |
Zaspokajanie potrzeb dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Doskonalenie systemu wspierania rozwoju każdego dziecka i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz praca z dzieckiem zdolnym Poszerzenie oferty przedszkola, rozwijanie zainteresowań |
1. Zajęcia dodatkowe: - logopedia - religia - rytmika - gimnastyka korekcyjna 2. Doskonalenie systemu wspierania rozwoju każdego dziecka i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej 3. Realizacja zasady indywidualizacji podczas zajęć dydaktycznych 4. Ustalenie dla dzieci form, okresu udzielania i wymiaru godzin w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej Opracowanie indywidualnych programów wspomagania i korygowania rozwoju dla wybranych dzieci Informowanie rodziców o postępach dziecka, kontynuacja pracy z dzieckiem w domu zgodnie z zaleceniami nauczyciela, terapeuty. Ocena efektywności realizowanych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej 5. Uruchomienie (w zależności od rozpoznanych potrzeb) zajęć, rozwijających zainteresowania i uzdolnienia dzieci (po konsultacjach z rodzicami); - Pascal - Ronin Kid – sztuki walki - Figulina - Lordance – szkoła tańca |
cały rok
cały rok
cały rok
wg potrzeb
wrzesień, październik |
nauczyciele logopeda
zespoły ds. pomocy psychologicznej nauczyciele
nauczyciele i zespoły ds. pomocy psychologicznej
dyrektor, instruktorzy zajęć dodatkowych |
5. |
Wspomaganie rozwoju i edukacji dzieci w sposób zorganizowany |
Organizowanie zajęć edukacyjnych, zabaw tematycznych, ruchowych, dowolnych itp. wycieczek, udział dzieci w teatrzykach i widowiskach teatralnych, obserwacje przyrodnicze – zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego Organizowanie konkursów, występów i wystaw/kiermaszów przedszkolnych. Wykorzystanie w pracy z dziećmi projektora. Formułowanie wniosków z diagnozy i analizy arkuszy –informowanie rodziców o postępach/ewentualnych problemach rozwojowych wychowanków. |
cały rok
grudzień |
Nauczyciele
nauczyciele |
6. |
Współdziałanie nauczycieli w tworzeniu i analizie procesów wspomagania rozwoju i edukacji dzieci |
Uroczystości przedszkolne, zabawy sportowe. Dzielenie się informacjami ze szkoleń
|
cały rok |
nauczyciele |
3. Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym
|
Zadanie |
Sposób realizacji |
Termin |
Osoby odpowiedzialne |
1. |
Uwzględnianie w pracy przedszkola możliwości i potrzeb środowiska |
1. Nawiązanie bliższej współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 w Wodzisławiu Śląskim (wizyta sześciolatków w szkole –poznanie sali) 2. Pozyskanie informacji od nauczycieli klas pierwszych o postępach absolwentów przedszkola 3. Współpraca z: MiPBP (udział w konkursach organizowanych przez MiPBP), WCK, Gosław Sport Center, Pascal, Państwową Szkołą Muzyczną w W-awiu Śl., DPS, OSP (Turzyczka), artystami agencjami teatralnymi i muzycznymi, Zespołem Pieśni i Tańca Vladislavia |
cały rok
cały rok
cały rok |
dyrektor, nauczyciele
nauczyciele
nauczyciele
|
2. |
Działania na rzecz środowiska społecznego |
- kolędowanie w DPS - Festyn Rodzinny |
grudzień 2020 maj 2020 |
nauczyciele dyrektor, nauczyciele, rodzice |
3. |
Promowanie placówki w środowisku lokalnym |
Uroczystości i imprezy przedszkolne na terenie przedszkola Prowadzenie tablic informacyjnych dla rodziców: - ogłoszenia, zaproszenia, sukcesy naszych dzieci - najważniejsze dokumenty, nowinki, informacje Rady Rodziców -Strona internetowa przedszkola. - Artykuły na stronie internetowej www.wodzislaw-slaski.pl |
cały rok |
dyrektor, nauczyciele |
4. |
Organizacja wydarzeń przedszkolnych i środowiskowych we współpracy z rodzicami |
1.Zebrania z rodzicami organizacyjne w grupach 2.Zajęcia otwarte dla rodziców 3.Spotkanie wigilijne w grupach 4.Spotkania z rodzicami reprezentującymi ciekawe zawody 5.Bal karnawałowy w strojach przygotowanych przez rodziców 6. Dzień Babci i Dziadka 7.Festyn Rodzinny 8.Uroczystość zakończenie roku szkolnego z przedstawicielami RR |
wrzesień 2020 grudzień 2020 grudzień 2020 maj 2020
luty 2020 styczeń 2020 maj 2020 czerwiec 2020 |
nauczyciele nauczyciele nauczyciele nauczyciele
nauczyciele nauczyciele dyrektor, nauczyciele nauczyciele |
5. |
Współpraca z rodzicami i wspieranie rodziny w wychowywaniu dzieci |
1. Zebrania z rodzicami (rozpoczynające rok) – poznanie oczekiwań rodziców, wybór członków RR, zapoznanie rodziców z dokumentacją przedszkolną, wydanie zaświadczeń, zebranie oświadczeń rodziców 2.Spotkanie Rady Rodziców - plan działania oraz spotkań z dyrektorem 3.Indywidualne kontakty – konsultacje dla rodziców 4.Zajęcie otwarte dla rodziców 5.Systematyczne wywieszanie na stronie internetowej, portalu społecznościowym Facebook informacji dla rodziców o zadaniach realizowanych w przedszkolu w każdej grupie (wiadomości, wiersz, piosenka) 6. Zebranie z pracownikiem PPP 7.Wspieranie rodziców w wychowywaniu dzieci – przygotowanie materiałów i artykułów dla rodziców w kąciku informacji 8.Pozyskanie opinii rodziców na temat pracy przedszkola |
sierpień 2020
do 30 września 2020
co miesiąc 1 w roku cały rok
luty 2020 cały rok
czerwiec 2020 |
dyrektor, nauczyciele
dyrektor
nauczyciele nauczyciele nauczyciele
nauczyciele nauczyciele
dyrektor, nauczyciele |
HAMONOGRAM IMPREZ I UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNYCH ZAPLANOWANYCH DO ZREALIZOWANIA W ROKU SZKOLNYM 2020/2020
RODZAJ UROCZYSTOŚCI / NAZWA |
TERMIN |
Dzień Przedszkolaka połączony z uroczystością pasowania – wspólne zabawy, eksperymenty. |
IX 2020 |
Dzień Kropki – zabawy ruchowe, muzyczne ii plastyczne |
IX 2020 |
Dzień Pierwszej Pomocy – spotkanie z ratownikiem medycznym |
IX 2020 |
Dzień Chłopca – wręczenie upominków chłopcom. |
IX 2020 |
„Tydzień zdrowego odżywiania” - realizacja tematyki w grupach, przygotowywanie wspólnie zdrowych posiłków |
X |
Dzień Edukacji Narodowej – uroczystość wspólna, życzenia dla nauczycieli |
X |
Wystawa prac „Mój Wodzisław” - stworzenie wystawy z prac dzieci o Wodzisławiu |
X |
Wewnątrzprzedszkolny konkurs dla dzieci i rodziców „Jesienne nastroje” |
XI 2020 |
Lekcja patriotyczna z okazji 100lecia odzyskania niepodległości - wizyta pracownika Muzeum Narodowego w Krakowie |
X |
„Dzień pluszowego misia” - konkursy, zabawy |
XI |
„Andrzejkowe czary-mary” - wspólne zabawy, wróżby |
XI |
„Mikołajki” - uroczyste spotkanie z Mikołajem |
XII |
Spotkanie wigilijne – spotkanie opłatkowe dzieci i pracowników przedszkola, występy, wspólne kolędowanie |
XII |
„Hej Kolęda” - koncert o tematyce bożonarodzeniowej, kolędy |
XII |
Bal karnawałowy – bal kostiumowy, wspólne zabawy przy muzyce, poczęstunek |
I |
Dzień Małych Kobiet – zabawy muzyczne i ruchowe, przygotowanie niespodzianek dla dziewczynek |
III |
„Powitanie wiosny – pożegnanie zimy” - barwny korowód z Marzanną w okolicy przedszkola |
III |
Wielkanoce śniadanie – uroczyste śniadanie wielkanocne pracowników i dzieci |
IV |
Dzień Ziemi – wdrażanie do postaw proekologicznych, włączenie się w akcję sprzątania |
IV |
Święto Konstytucji 3 Maja połączone z obchodami święta flagi |
V |
Dzień Dziecka – wspólne gry i zabawy, poczęstunek |
VI |
Międzyprzedszkolna Olimpiada Sportowa |
VI |
Dzień Rodziny – festyn rodzinny, występy artystyczne dzieci, wspólne zabawy, poczęstunek |
VI |
Pożegnanie sześciolatków – program artystyczny, wręczenie nagród, dyplomów, upominków |
VI |
Organizacja przedstawień teatralnych i muzycznych |
Cały rok |
Organizacja wycieczek i spacerów |
Cały rok |
PROCEDURA INFORMOWANIA RODZICÓW O WYNIKACH PROWADZONEJ DIAGNOZY DZIECKA
zebranie dla rodziców – organizacja pracy w ciągu roku szkolnego (wrzesień)
- omówienie celu diagnozy i obserwowanych obszarów rozwojowych
- zaprezentowanie narzędzi diagnostycznych
zebranie grupowe – po przeprowadzeniu diagnozy wstępnej (listopad/grudzień)
- wnioski
- rozmowy indywidualne z rodzicami dzieci, które powinny zostać poddane dodatkowym działaniom wspomagającym rozwój
opracowanie indywidualnych programów wspomagających rozwój dziecka (październik/listopad)
- kontakty indywidualne z rodzicami
- udzielanie wskazówek do pracy w domu
systematyczne przekazywanie informacji zwrotnej o działaniach nauczycieli – dziecko i rodzic – dziecko
wydawanie rodzicom zaświadczeń – informacji o gotowości dziecka od podjęcia nauki w szkole podstawowej w terminie do 30.04 roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek albo może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.
Roczny plan pracy został przyjęty do realizacji Uchwałą Rady Pedagogicznej Nr 1/2020/2020 z dnia.................................
Rodzice zostali zapoznani z rocznym planem pracy.
Członkowie Rady Pedagogicznej:
1..........................................................................
2..........................................................................
3..........................................................................
4...........................................................................
5...........................................................................
6...........................................................................